ՄԱԿ-ի առեւտրի եւ զարգացման 2022-ի էլեկտրոնային առեւտրի շաբաթը տեղի ունեցավ Ժնեւում ապրիլի 25-ից 29-ը: Վվիդ -2-ի ազդեցությունը թվային վերափոխման եւ ինչպես էլեկտրոնային առեւտրի եւ հարակից թվային տեխնոլոգիաները կարող են նպաստել այս հանդիպման ուշադրության կենտրոնում: Վերջին տվյալները ցույց են տալիս, որ չնայած շատ երկրներում սահմանափակումների թուլացումին, սպառողների էլեկտրոնային առեւտրի գործունեության արագ զարգացումը շարունակվում է զգալիորեն աճել 2021-ին, առցանց վաճառքի զգալի աճով:
Վիճակագրական տվյալներով 66 երկրներում եւ մարզերում ինտերնետ օգտագործողների միջեւ առցանց գնումների համամասնությունը բարձրացել է համաճարակի (2019) մինչեւ 60% -ից 60% -ով: Այնուամենայնիվ, այն աստիճանը, որով համաճարակը հանգեցրել է առցանց գնումների արագ զարգացմանը, տատանվում է երկրից երկիր: Համաճարակից առաջ զարգացած շատ երկրներում առցանց գնումների մակարդակը համեմատաբար բարձր էր (ինտերնետ օգտագործողների ավելի քան 50% -ը), մինչդեռ զարգացող երկրներում սպառողական էլեկտրոնային առեւտրի ներթափանցման տեմպը ցածր էր:
Զարգացող երկրներում էլեկտրոնային առեւտուրը արագանում է: ԱՄԷ-ում ինտերնետ օգտագործողների համամասնությունը, ովքեր առցանց գնումներ են կատարում, ավելի քան կրկնապատկվել են, 2019-ի 27% -ից մինչեւ 63%; Բահրեյնում այս համամասնությունը եռապատկվել է մինչեւ 2020 թվականը 45%; Ուզբեկստանում այս համամասնությունն աճել է 2018-ի 4% -ից մինչեւ 11% -ով `2020 թ. Թաիլանդը, որն ուներ սպառողական էլեկտրոնային առեւտրի բարձր ներթափանցման մակարդակը մինչեւ սովիմ 19-ը, աճել է 16% -ով, ինչը նշանակում է, որ մինչեւ 2020 թվականը առաջին անգամ առցանց գնումներ կկատարեն:
Տվյալները ցույց են տալիս, որ եվրոպական երկրների շարքում ամենամեծ աճն ուներ Հունաստանը (մինչեւ 18%), Իռլանդիան, Հունգարիան եւ Ռումինիան (մինչեւ 15% -ով): Այս տարբերության պատճառներից մեկն այն է, որ երկրների շրջանում թվայնացման աստիճանի մեծ տարբերություններ կան, ինչպես նաեւ թվային տեխնոլոգիա արագորեն դիմելու ունակության մեջ: Նվազագույն զարգացած երկրները, մասնավորապես, անհրաժեշտ են աջակցություն էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման գործում: